к. т. н., Комаров В. І. МОДЕЛЮВАННЯ ПРИРОДНОГО ОСВІТЛЕННЯ ПРИМІЩЕНЬ НА ОСНОВІ АНАЛІТИЧНОГО МЕТОДУ РОЗРАХУНКУ ГЕОМЕТРИЧНОГО КПО

к. т. н., Комаров В. І.

Національний університет «Львівська політехніка»

МОДЕЛЮВАННЯ ПРИРОДНОГО ОСВІТЛЕННЯ ПРИМІЩЕНЬ НА ОСНОВІ АНАЛІТИЧНОГО МЕТОДУ РОЗРАХУНКУ ГЕОМЕТРИЧНОГО КПО

Ще 160 років тому пруське законодавство вимагало, щоб з вікон нижніх поверхів будинків було видно небосхил. За діючими зараз нормами всі приміщення, призначені для тривалого перебування людей, повинні мати природнє освітлення. Природнє освітлення приміщень піддається кількісним і якісним змінам, що залежать від хмарності неба, географічного розташування, орієнтації сторонами світу, часу доби та ін.. Цим зумовлено складність проектування природнього освітлення виробничих приміщень.

Існуючі інженерні методи розрахунків природнього освітлення можуть бути поділені на дві основні групи: одна група використовує так званий «люмен-метод», інша група заснована на розрахунках коефіцієнта природнього освітлення (КПО).

Так, наприклад, у США застосовується прямий метод розрахунків освітленості від природнього світла, подібний методу розрахунків освітленості при штучному освітленні, тобто «люмен-метод». Це інженерний метод розрахунків, достатньо простий, щоб виконувати розрахунки вручну, без застосування ЕОМ. Він заснований на використанні таблиць, у яких наводяться коефіцієнти використання світлового потоку від світлових прорізів для п'яти точок у характерному розрізі приміщення. Метод призначений для розрахунків освітленості при верхньому і боковому природньому освітленні із світловими прорізами простих геометричних форм й із простими сонцезахисними й світлонапрямними пристроями, типу світлових полиць. За допомогою люмен-методу не можна виконати розрахунок бокового природнього освітлення, якщо світлові прорізи затінюються протилежними будинками.

У Європі більш поширений метод КПО, варіантом якого є метод, що застосовується в Україні. Відмінності полягають у способах розрахунків складових КПО від прямого світла неба, від внутрішнього відбитого світла й від світла, відбитого від протилежних будинків і споруд. У багатьох європейських країнах розповсюджений метод розрахунків за допомогою діаграми Уелдрема (Waldram). А, наприклад, у Словаччині в міській забудові нормується не КПО, а частка відкритого небосхилу, що видно з розрахункової точки через світловий проріз, по відношенню до площі вікна, яка визначається діаграмою Уєлдрема [2].

Графіки A.M. Данилюка як і діаграми Уелдрема є наближеним способом проектування природнього освітлення й страждають недоліками графічних методі: невисокою точністю, обумовленою точністю графічних побудов, і більшою трудомісткістю. Основним недоліком графічного методів є труднощі подальшого розвитку й застосування формалізованих методів аналізу, тому що функціональні відносини створюють труднощі при наступній обробці подібної графічної схеми методами формального аналізу. Формалізовані методи дозволяють виконувати аналіз при більших розмірностях інформаційного потоку.

Одною з основних переваг аналітичних методів є більша орієнтованість на використання засобів обчислювальної техніки, оскільки вони використовують структури даних, обробка яких добре реалізується на алгоритмічному рівні.

Практика проектування свідчить, що важливим є точність методу розрахунку. Але не менш важливим фактором є наявність єдиної, регламентованої нормативними документми, методики інженерних розрахунків КПО, що дозволяє зробити розрахунки порівнюваними один з одним.

 

Повний варіант статті за посиланням Tezi-Komarov.doc

Site search

Конференции

Please publish modules in offcanvas position.