Четверикова Т. Г. ВПЛИВ КОМП’ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НА СТУДЕНТСЬКУ МОЛОДЬ

Четверикова Т. Г.

Луцький педагогічний коледж

ВПЛИВ КОМП’ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НА СТУДЕНТСЬКУ МОЛОДЬ

У статті розглядається проблема шкідливого впливу комп’ютера на фізичне та психічне здоров’я студентської молоді.

Ключові слова: комп’ютер, інформаційні технології, комп’ютерна залежність.

Постановка проблеми. Сучасні інформаційні технології стали складовою частиною побутової культури суспільства. На даному етапі комп’ютер виступає потужним засобом пошуку та відбору інформації, самоосвіти, дистанційного навчання та спілкування для студентів. На думку психологів, робота за комп’ютером розвиває уважність, логічне й аб¬страктне мислення. Комп’ютерні ігри вчать прийма¬ти самостійні рішення, а також швидко переключа¬тись з одного виду діяльності на інший.

У зв’язку із збільшенням часу, який проводить студент перед монітором, актуальним є питання про вплив комп’ютера на організм підлітка і в першу чергу на його фізичне і психічне здоров’я.

Мета статті: розглянути чинники, які негативно впливають на здоров’я підлітків внаслідок тривалої роботи за комп’ютером; проаналізувати причини, які призводять до формування комп’ютерної залежності; навести результати дослідження щодо тривалості часу, які проводять студенти перед монітором.

Виклад основного матеріалу. Відзначимо основні шкідливі чинники, що негативно впливають на людину за комп’ютером:

 електромагнітне випромінювання;

 підвищене навантаження на зір;

 сидяче положення протягом тривалого часу;

 тунельний синдром зап'ястя;

 алергічні реакції на пил;

 вплив на психіку та нервову систему.

Найбільш небезпечними факторами, які негативно впливають на психіку підлітка, є стрес, депресія та інші нервові розлади. Вони є наслідком тривалого використання комп’ютера і формують комп’ютерну залежність.

Термін «комп’ютерна залежність» вперше був використаний в 1990 році. З появою персональних комп’ютерів та глобальної мережі молодь все більше часу проводить за комп’ютером, практично живучи у віртуальному світі, спілкуючись у чатах та соціальних мережах більше, ніж зі своїми реальними однолітками. За ступенем відходу від реальності Інтернет-залежність дуже нагадує потяг до наркотиків та алкоголю.

Виділяють 5 типів комп’ютерної залежності:

 нав’язливий серфінг (подорож у мережі, пошук інформації);

 віртуальні знайомства;

 пристрасть до он-лайнових біржових торгів та азартних ігор;

 захоплення порносайтами;

 комп’ютерні ігри.

Комп’ютерна залежність формується швидко: близько 25% хворих набули залежність протягом 6 місяців від початку роботи з комп’ютером, 58% — протягом 2-го півріччя, 17% — через рік. Виділяють такі основні симптоми комп’ютерної залежності:

 відчуття ейфорії чи піднесеності під час роботи за комп’ютером;

 неможливість зупинитися, збільшення часу, проведеного за комп’ютером;

 ігнорування друзів та сім’ї;

 відчуття порожнечі, роздратування, коли особа не проводить час за

комп’ютером;

 надання неправдивих відомостей членам родини про свою діяльність,

пропуски занять та проблеми з роботою або навчанням.

Психологи таку залежність класифікують як форму емоційної «наркоманії». Для залежного підлітка стає важливим не результат роботи у віртуальному просторі, а процес, у якому він втрачає контроль над часом.

Дослідження показало, що молоді люди прагнуть якомога більше часу проводити в мережі через:

 недостатнє спілкування і взаєморозуміння з батьками, однолітками і значущими людьми;

 відсутність матеріальної підтримки у виборі способу проведення дозвілля;

 обмежене коло спілкування;

 брак реального авторитету для наслідування.

Людям, які «живуть» в Інтернеті, найчастіше необхідна соціальна підтримка: вони зазнають великих труднощів у спілкуванні, їм властива низька самооцінка в реальному житті, закомплексованість та сором’язливість.

Нами було проведено дослідження щодо тривалості часу, який витрачають студенти Луцького педагогічного коледжу для щоденної роботи за комп’ютером. Були опитані студенти окремих груп 1, 2, 3 курсів відділення «Початкове навчання». Цікаво, що 67% першокурсників, 86% студентів другого курсу і 96% студентів третього курсу щодня проводять час в Інтернеті.

Студентам було задано питання: «Який відсоток від загального часу, проведеного за комп’ютером, ви приділяєте різним видам діяльності»? Згідно відповідей, 40% часу студенти займаються навчанням, самоосвітою, роботою з пошуковими серверами, 39% часу витрачають на спілкування в соціальних мережах і 21% від загального часу – на ігри та розваги. Було проаналізовано також тривалість щоденного користування Інтернетом (через комп’ютер чи мобільний телефон). Можна спостерігати тенденцію до збільшення часу користування Інтернетом: наприклад, на першому курсі 49% студентів проводять в мережі 2 години і більше, на другому курсі – 76%, на третьому курсі – 96% студентів, причому половина з них проводить у мережі – 6 годин і більше. Отже, проблема формування у студентів комп’ютерної залежності є актуальною.

Висновки. Єдиним на сьогодні перевіреним способом не дати підлітку опинитися в комп’ютерній залежності  це привернути його в процеси, не пов’язані з комп’ютерами, щоб електронні ігри та спілкування не стали заміною реальності. Залучення студентської молоді до цікавих способів проведення вільного часу без комп’ютера є альтернативою віртуальній реальності, що не тільки дозволить підлітку пережити гострі відчуття, але нормалізує психологічний стан та фізичне здоров’я.

Література:

1. Дроздов О. Студентська молодь і комп’ютерні технології / Дроздов О. // Соціальна психологія.  2005.  № 2 (10).  C.150  159.

2. Карабин Т. В. Причини виникнення психологічної залежності у молоді від спілкування у віртуальному середовищі комп’ютерних мереж / Т. В. Карабин // Актуальні проблеми психології. Т. 1. Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія. – К., 2002. – С. 68 – 74.

3. Капуничева О. Діти й комп'ютер. / Шкільна бібліотека. // Капуничева О.  2004.  № 7.  С. 49 – 52.

4. Смирнова І. Залежність від віртуального миру: як уберегти підлітків від цієї напасті? / Смирнова І. // Директор школи.  2004.  № 6.  С. 95 – 100.

Site search

Конференции

Please publish modules in offcanvas position.