Гуртова Т. В. ОБГРУНТУВАННЯ ДОЦІЛЬНОСТІ ЗАНЯТЬ ФІТНЕСОМ У ФІЗИЧНОМУ ВИХОВАННЯ СТУДЕНТОК СПЕЦІАЛЬНИХ МЕДИЧНИХ ГРУП, ХВОРИХ НА ОЖИРІННЯ

Гуртова Т. В.

Національний університет «Львівська політехніка»

ОБГРУНТУВАННЯ ДОЦІЛЬНОСТІ ЗАНЯТЬ ФІТНЕСОМ У ФІЗИЧНОМУ ВИХОВАННЯ СТУДЕНТОК СПЕЦІАЛЬНИХ МЕДИЧНИХ ГРУП, ХВОРИХ НА ОЖИРІННЯ

Підвищення якості навчального процесу зі студентами, які мають відхилення у стані здоров’я, пов’язується зі створенням базових програм фізичного виховання у спеціальних медичних групах на основі використання різнопланових засобів [1]. Визначення особливостей організації навчального процесу студенток, хворих на ожиріння, дають можливість рекомендувати заняття фітнесом, враховуючи об’єктивні закономірності детерміновані наявністю захворювання.

У широкому розумінні фітнес – це будь-який вид фізичної активності. Фітнес можна охарактеризувати як систему вправ для зміцнення організму й підвищення здатності організму переносити навантаження. Експериментальними дослідженнями доведено [3] доцільність включення заняття фітнесом у програму курсу спеціальних медичних груп для загального оздоровлення організму студентів.

Фізичний фітнес – насамперед, це здоровий спосіб життя, це прагнення до оптимального якості життя, яке включає досягнення більш високих рівнів фізичної підготовленості, малий ризик порушень здоров’я. Такий стан відомо також як гарний фізичний стан або фізична підготовленість Заняття фітнесом - це комплексне відновлення процесів, спрямованих на підтримку здоров’я: раціональне харчування та індивідуальні програми фізичних навантажень [1-3].

У вузькому сенсі фітнес - це оздоровча методика, що дозволяє змінити форми тіла і його вагу і надовго закріпити досягнутий результат. Вона включає в себе фізичні тренування у поєднанні з правильно підібраною дієтою. На відміну від аеробіки, вправи і дієта в фітнесі підбираються індивідуально - залежно від будови і особливостей статури. Займатися по цій системі можуть всі без винятку, незалежно від віку та стану здоров'я [3].

За даним численних літературних джерел, фітнес сприяє комплексному вирішенню завдань курсу фізичного виховання – підвищенню рівня фізичного здоров’я, поліпшення фізичної підготовленості, вироблення навичок координації, розвитку музичності і відчуття ритму. Фітнес залучає у роботу основні групи м'язів і суглоби. Крім того, розвиває витривалість і психічну стійкість [1-3].

Доцільність включення фітнесу у заняття з фізичного виховання студенток спеціальних медичних груп, хворих на ожиріння, визначається його впливом на стан кардіореспіраторної системи, витривалість м’язової системи та композицію тіла. За рахунок активної праці корпусом, скручування та згинання тулуба, активізується функція залоз внутрішньої секреції, покращується діяльність шлунково-кишкового тракту. Застосування складно координаційних рухів руками та ногами сприяє розвитку гнучкості, спритності, поліпшенню координації рухів, підвищенню стійкості вестибулярного апарату. Водночас відбувається підвищення м’язової сили та здібності до швидкої мобілізації м’язових ресурсів, нормалізація процесів збудження та гальмування в нервовій системі. Заняття фітнесом призводять до змін у співвідношенні жирової і м'язової тканини, покращують інтелектуальні здібності і підвищують працездатність. Загалом, фізичні вправи, які використовуються у цій системі активно впливають на всі органи й системи організму.

Вважаєво, що фітнес може бути засобом розрядки після напруженого навчального дня або засобом ранкової розминки. Особливістю цих занять є те, що такі заняття студенти можуть проводити в будь-який вільний час. Фітнес для студентів є одночасно засобом проведення вільного часу й досягнення відмінної фізичної форми.

Недостатньо активний спосіб життя студентів, а також наявність зайвої ваги в організмі впливає на склад кісткової речовини, зменшуючи в ньому кількість кальцію. Вправи на гнучкість в поєднанні з силовими - ефективний засіб профілактики остеохондрозу, який є частим супутнім захворюванням ожирінню. Заняття фітнесом сприяють зменшенню кількості з'єднувальних і жирових тканин між м'язовими волокнами, що й необхідно у разі ожиріння.

Доцільність занять фітнесом зі студентами, хворими на ожиріння, обумовлена й їхнім впливом на органи травлення. Насамперед відбувається прискорення обмінних процесів та поліпшення функціонування кишківника.

У практиці фізичного виховання студентів спеціальних медичних груп фітнес представлений комплексом спортивних програм оздоровчого напрямку, який заснований на використанні різноманітних вправ аеробіки, шейпінгу, танцювальних рухів, елементів гімнастики, бойових мистецтв та психотренінгу.

Будучи системою конструктивного впливу на соматичні форми організму засобами спеціально відібраних і дозованих, переважно гімнастичних, вправ, фітнес дозволяє вирішувати важливі завдання оздоровчих занять у спеціальних медичних групах зі студентками, хворими на ожиріння. Найбільш типовими з них є регуляція ваги, жировий компоненти тіла, реконструкція зовнішніх форм і постави, освоєння навичок володіння тілом у русі і при позування, придбання додаткової грації, виразності, координаційної та гармонії рухів.

Враховуючи все вищеозначене, вважаємо за доцільне створення програм з фізичного виховання спеціальних медичних груп для студенток, хворих на ожиріння, з використанням фітнесу.

Література:

1. Блавт О. З. Фізичне виховання. Теоретичний курс.:: навч. пос. / О. З. Блавт, Л. В. Козіброда. – Л. : «Львівська політехніка», 2012. – 125 с.

2. Дубогай О. Д. Фізичне виховання і здоров’я: навч. посібник / О. Д. Дубогай, Завидівська Н. Н., та інш. – К. : УБС НБУ, 2012. – 270 с.

3. Корягін В. М. Фізичне виховання студентів у спеціальних медичних групах : навч. посібник / В. М. Корягін, О. З. Блавт. – Л. : «Львівська політехніка», 2013. – 488 с.

Site search

Конференции

Please publish modules in offcanvas position.