Єфремова Х. О. ДО ПИТАННЯ ВИБОРЧОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ

Єфремова Христина Олександрівна

НУ «ЮАУ імені Ярослава Мудрого»

Полтавський юридичний інститут

ДО ПИТАННЯ ВИБОРЧОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ

Вибори є однією з форм безпосередньої демократії, виявлення народом власної волі в управлінні державою,тому особливо важливо,щоб цей процес відбувався прозоро та чесно і Україна як молода країна,що прагне до розбудови правової держави та громадянського суспільства,зобов’язана знайти оптимальну модель виборчої системи передусім щодо формування парламенту. За роки незалежності Україна пройшла шлях від мажоритарної суто до змішаної виборчої системи,використовуючи також пропорційну виборчу систему. Зміна виборчих систем свідчить про високу динаміку політичного розвитку суспільства на шляху до побудови демократичної держави.

Народовладдя становить основу демократії,а отже формування представницьких органів шляхом виборів є механізмом контролю й участі громадян в управлінні державою. Конституційний Суд України у Рішенні від 26 лютого 1998 року №1-рп/98 зазначив, що загальне, рівне і пряме виборче право, вільне і таємне волевиявлення громадян України на виборах народних депутатів України є конституційною основою правового регулювання виборчого процесу (абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).

Розглядом даного питання займалися такі відомі науковці як О.Л Абрамов,Л.О Кочубей ,В.Ф Погорілко ,І.К Шкурат та ін.

Дане питання також заслуговує уваги ще й через наявність недоліків. Основними з яких є

- наявність великої кількості нормативно-правових актів ,що регламентують це питання. Вважаємо,що доцільним є прийняття Виборчого кодексу ,що суттєво спростить регламентацію виборчого процесу в Україні.

 

- низька зацікавленість населення у всенародному волевиявленні. Про це свідчать результати оприлюднені ЦВК по виборам до Верховної Ради України у 2012 році. Лише 57,99 % українців взяли участь у виборах.Цьому сприяли фактори ,серед них є розчарування у політичних силах , невдоволення незмінністю облич політичних лідерів.

- намагання політичних партій корумпувати виборчий процес. Це відбувається різними способами. Серед найпопулярніших,як зазначає В.Корж,підкуп працівників влади,кандидатів у депутати,виборців,членів виборчих комісій. Метою ж підкупу є неучасть у виборах ,голосування за чи проти того чи іншого кандидата. Так на підтвердження цього є данні ЗМІ ,щодо виборів 2010 року до міських рад. Представники деяких партій у Харківській та Полтавській області намагалися купувати голоси виборців за 100-200 гривень .

Отже ,стає зрозумілим наявність великої кількості проблем ,що свідчить про недосконалість виборчої системи України і необхідність подальшого пошуку оптимальної моделі.

Якщо звернутися до результатів всеукраїнського соціального дослідження ,що було проведено Київським інститутом проблем управління у 2011 р.,то майже 50% опитаних схиляється до того,що голосування за мажоритарною системою є більш демократичним та прозорим і лише 18% віддало перевагу пропорційний системі ,а більш ніж 30% опитаних взагалі не зацікавлені виборчим процесом у державі. Це є підтвердженням низького інтересу з боку населення,що і породжує інші перелічені проблеми виборчої системи Україні.

Щодо шляхів подолання проблеми не зацікавленості населення ,більшість вчених схиляється до необхідності встановлення суттєвих вимог до політичних партій стосовно роботи з виборцями,а також проведення органами влади заходів ,що закликають населення до активнішої реалізації свого права на участь у державному управлінні.

Українці,через досить низький рівень правової культури, складно орієнтуються у великій кількості політичних партій,тобто досить легким є залучення до голосування шляхом продажу голосів. Шляхом подолання проблеми корупції у виборчому процесі ,науковець Баришніков Є.Н вважає створення органу на основі Центральної виборчої комісії ,що регулюватиме діяльність політичних партій у виборчому процесі більш детально .

Особливо важливим є ,насамперед,прийняття виборчого кодексу ,який буде вирішенням проблем ,що пов'язані з наявністю великої кількості нормативно-правових актів ,які регламентують виборчу систему і виборчий процес.

Проте ,подальший пошук оптимальної виборчої системи є першочерговим завданням для органів державної влади як і збільшення інтересу населення до участі у виборах. Кроки до розв'язання проблем,на мою думку,обов'язково повинні ґрунтуватися на принципах відкритості,гласності і законності ,що є особливо важливим для подальшої розбудови демократичної держави.

Tags:

Site search

Конференции

Please publish modules in offcanvas position.