Андрійчук А. В. ГЕНДЕРНІ КВОТИ В УКРАЇНІ: ЗА ЧИ ПРОТИ

Андрійчук А. В.

студентка II курсу

Полтавського юридичного інституту Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»

ГЕНДЕРНІ КВОТИ В УКРАЇНІ: ЗА ЧИ ПРОТИ

Одним із питань, яке викликає гострі дискусії як серед науковців, так і серед політиків, бізнесменів та представників громадськості є питання запровадження гендерних квот. Насправді, рівень представництва жінок в українському парламенті є надзвичайно низьким. За офіційними даними, у Верховній Раді України працює менше 10 відсотків жінок, а у списку топ-менеджерів від бізнесу їх взагалі одиниці. Якщо порівнювати з країнами Європейського Союзу, то там ці показники дещо кращі, втім корінним чином ситуація не відрізняється. Саме тому на міжнародному рівні була порушена проблема «позитивної дискримінації», інструментом якої стали гендерні квоти.

Гендерні квоти – це політико-правовий спосіб згладжування наслідків гендерної дискримінації в усіх суспільних сферах шляхом надання легітимної політичної трибуни для артикуляції, представництва та реалізації відповідних соціальних інтересів. Т.Мельник наголошує, що гендерні квоти – явище тимчасове, засіб забезпечення рівних можливостей. Вони спрямовані на виправлення гендерних перекосів у владі. З розвитком гендерної культури жінок і чоловіків, з утвердженням їхніх рівних прав і можливостей у різних життєвих сферах потреба в гендерних квотах об’єктивно відпаде не тільки де-юре, а й де-факто. Проте у питання запровадження гендерних квот є як свої прихильники, так і опоненти. Розглянемо основні аргументи кожної із сторін.

Прихильники необхідності введення гендерних квот стверджують, що: по-перше, відповідне представництво жінок і чоловіків у законодавчому, представницьких органах – це питання демократії. Жінки складають більшу половину населення України й повинні мати відповідний вплив на прийняття політичних рішень; по-друге, жінки не беруть участі у виробленні політичних рішень – втрачає суспільство, яке не використовує надзвичайні інтелектуальні ресурси й досвід; по-третє, інтереси чоловіків і жінок, у силу їх фізичних розбіжностей, не можуть співпадати, тому одні не можуть представляти інших. Жіночі погляди часто не беруться до уваги. Унаслідок чого склалася ситуація, що негативно впливає на психологічний економічний і політичний стан усього українського суспільства, загалом імідж держави на міжнародній арені.

Представники іншої точки зору говорять, що встановлення гендерних квот є нічим іншим, як наданням привілеїв жінкам, встановлення дискримінації по відношенню до чоловіків за ознакою статі, що є грубим порушенням статей 21 та 24 Конституції України, в яких проголошено, що всі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах і що не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками статі. Крім того, квотування призведе до прихованого конфлікту чоловіків і жінок у парламенті, що навряд покладе гарний початок партнерським відносинам у парламенті. І, нарешті, встановлення квот піддає сумніву кваліфікацію кандидата, що пропонує систему надання переваги за статевою ознакою. Наприклад, Фрасуаза Рулс – єдина жінка серед 12 членів ради директорів бельгійської компанії Cofinimmo, що займається нерухомістю, зазначила, що здобула високу посаду за свою кваліфікацію, а не через те, що вона «жінка».

На нашу думку, гендерна рівність є невід’ємним аспектом дотримання прав людини, а тому Україна як правова, демократична держава має піти шляхом Німеччини та інших Європейських країн, які питання встановлення гендерних квот давно вирішили для себе позитивно. Втім, варто наголосити, що квотування не може бути єдиним інструментом жіночої емансипації. Це лише тимчасовий спосіб встановлення гендерної рівності у суспільстві і державі.

Tags:

Site search

Конференции

Please publish modules in offcanvas position.