Струтинська Ю. В. ЕВОЛЮЦІЯ КУХНІ В ЄВРОПІ: ТЕХНІКА ТА ОБЛАДНАННЯ

аспірантка Струтинська Ю. В.

Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, Інститут мистецтв

ЕВОЛЮЦІЯ КУХНІ В ЄВРОПІ: ТЕХНІКА ТА ОБЛАДНАННЯ

Після Другої світової війни кухонне середовище пройшло багатий на нововведення шлях. Особливої уваги, на цьому шляху, заслуговує історія побутової техніки – від першого тостера до сучасного холодильника з телевізором та FM-радіо.

Кухня в 50-ті рр. ХХ ст. – це перша вбудована техніка. Після закінчення Другої світової війни історія кухні розпочинається з активного використання нових матеріалів. Причиною цьому став неймовірний розвиток виробництва. Продовжувала вдосконалюватися й побутова техніка; з’явилися холодильники, що не потребували регулярного розморожування, а фірма «Gaggenau» в 1957р. вперше ознайомила Європу з принципами вбудовування техніки у кухонні меблі.

Історія сучасного лідера у виробництві вбудованої кухонної побутової техніки «Gaggenau» тісно пов'язана з історією розвитку промисловості Німеччини; вона є дзеркалом розвитку німецької та й загалом європейської індустрії в різні історичні епохи – вона випускала найбільш потрібну продукцію. Перша згадка про «Gaggenau» відноситься ще до 1681р., коли маркграф Людвіг Вільгельм Баденський заснував залізобетонне підприємство з ковальським цехом та цвяховою кузнею. Тут плавили метал, виготовляли ковані залізні вироби та цвяхи, виробляли зброю будь-якого роду [1,76]. У 1908р. ливарний цех «Gaggenau» вважався одним із найпродуктивніших у Німеччині. Початок першої світової війни вимагав від підприємства розширення виробництва, виконання численних оборонних замовлень. Однак після війни підприємствам корпорації вдалося досить швидко перебудуватися на цивільне виробництво; вже у другій половині 20-х рр. XX ст. там налічувалось більше ніж 1900 співробітників [2, 65].

Успішний розвиток «Gaggenau» було перервано в 1928 р., внаслідок інфляції та світової економічної кризи роботу підприємства довелося зупинити, було припинено навіть престижне виробництво емалевих рекламних щитів. Через три роки заново заснована корпорація «Gaggenau AG» зробила своєю спеціалізацією кухонні плити, додавши до виробництва вугільних та газових, ще й виробництво плит електричних, оскільки Європою ширилася тотальна електрифікація помешкань [1, 78].

Здавалося б, кризи подолані й настає новий етап розвитку та стабілізації, але незабаром Європу вразила Друга світова війна; у 1944р. внаслідок бомбардувань майже всі будівлі заводу були зруйновані. Знадобилося декілька років на відновлення заводу та необхідного для роботи обладнання. Після валютної реформи в Німеччині (1948) первісний асортимент продукції не тільки модернізується, але й значно розширився. Все виразніше вимальовується майбутнє корпорації – побутова техніка.

У 1957р. корпорація ознайомила Європу з принципами вбудовування техніки у кухонний гарнітур і стала впроваджувати передові вирішення питань в цій галузі. Приблизно в цей час, з метою розширення збуту в європейських країнах, створюється кілька дочірніх підприємств в Європі [4, 78]. Все більшого значення у виробництві побутових приладів набуває пластмаса. У 1969р. вводиться в експлуатацію завод з виробництва пластмас «Хердт» («Herdt») в Ельзасі. У 1973р. «Gaggenau AG» придбала емалевий завод в «Ліпсхайме» (Ельзас). В результаті відоме емалеве виробництво з «Gaggenau AG» переноситься на завод в Ельзас, який функціонує й донині [4,63].

Орієнтація «Gaggenau AG» на виробництво побутових приладів відбилася і в її новій назві. У 1975р. підприємство перейменовується в «Заводи Gaggenau AG, побутова та вентиляційна техніка GmbH».

80-ті роки ХХ ст. ознаменувалися розширенням збуту за океаном, для чого в США було створено дочірнє підприємство, філію. Тепер торговельні фірми представляють заводи «Gaggenau AG» в Австралії, на Близькому та Далекому Сході, а також у Південній Африці. І всюди продукція німецького виробника користується незмінним успіхом. Особливу популярність завойовують комфортні широкі духові шафи шириною 90 см. Компанія займається виробництвом вугільних, газових та електричних плит. У їх числі знамениті і в якомусь сенсі символічні моделі Favorit та Futura.

У 1999р. корпорація відкриває для кухні алюміній, застосувавши для його обробки новий метод очищення; у результаті виходить красива міцна поверхня, на якій взагалі не залишається відбитків пальців.

Історія «Gaggenau» XX ст. – це історія приготування смачної та здорової їжі в домашніх умовах. Крім того, прилади останнього покоління демонструють найвищий комфорт у процесі експлуатації; у кожному з них присутні унікальні, з точки зору функціональності та дизайну, рішення.

На сьогоднішній день людина досягла того, чого завжди так хотіла – комфорту. У більшості сучасних квартир та будинків присутня велика кількість техніки, яка і була створена для того, щоб забезпечити людині гідний комфорт в повсякденному житті та деякі процеси зробити більш простими та швидкими. Зрозуміло, що все це всього лише предмети, які оточують нас, про без них більшість людей зараз не можуть уявити свого повсякденного буденного життя. З огляду на вищезазначені факти, у сучасному розумінні, побутова техніка відіграє важливу роль у становленні та розвитку побутово-культурної спадщини людства.

Література:

1. Gouben H. Mini restaurant Bible. Part 1. – NY: Charlie&Co, 2010. – 300 pages.

2. Gouben H. Mini restaurant Bible. Part 2. – NY: Charlie&Co, 2011. – 367 pages.

3. Gouben H. Mini restaurant Bible. Part 3. – NY: Charlie&Co, 2012. – 360 pages.

4. Даниленко В. Майбутнє європейського дизайну: Чехія, Польща, Україна. – Х.: Колорит, 2007 – 197 с.: іл.

Site search

Конференции

Please publish modules in offcanvas position.