кандидат педагогічних наук, Дем'яненко О. Є.
доцент, доцент кафедри іноземних мовМиколаївського національного університету імені В.О.Сухомлинського
ПРОБЛЕМА МІЖКУЛЬТУРНОЇ ПЕДАГОГІЧНОЇ ІНТЕГРАЦІЇ
ТА ПІДГОТОВКА ФАХІВЦІВ1 НЕМОВНОГО ПРОФІЛЮ
Фундаментальна професійна освіта в сучасній Україні розвивається в нових умовах, на основі концепції глобальної освіти, тенденцій інтеграції в міжнародний освітній простір та модернізації досвіду співробітництва українських вищих навчальних закладів з європейськими. Проте, вважаємо, що трансформація системи підготовки фахівців немовного профілю щодо міжнародного освітнього простору не завершена, тому ця проблема є актуальною.
Аналіз робіт, присвячених вивченню стану проблеми в цій області, показав також відсутність концептуальних положень щодо використання зарубіжного наукового і педагогічного досвіду в модернізації професійної освіти фахівців немовного профілю. Так, повинні залишатися перспективи не тільки збереження традиційних цінностей науки і педагогічної освіти, самобутності, культури і досвіду національних систем вищої освіти, але й їх взаємного збагачення, цілісного педагогічного співробітництва з використанням зарубіжного досвіду, забезпечення міжкультурної взаємодії фахівців немовного профілю. Слід говорити про необхідність цілісного, інтегративного формування і розвитку світової системи освіти з метою розв'язання існуючих протиріч щодо досвіду міжнародної співпраці.
На нашу думку, основними характерними рисами проблематики міжкультурної педагогічної інтеграції є: безперервність дослідження структури наукового педагогічного знання, засобів і методів наукового педагогічного
пізнання, способів обґрунтування і розвитку педагогічного знання; цінність
впливу досліджень в галузі національної педагогічної культури та кроскультури; опосередкований вплив на підсвідомість особистості через зв'язок різних соціально-культурних цінностей між собою зі структурою особистості фахівця немовного профілю.
Визначення інтеграції в аспекті педагогіки можна знайти у 80-х роках ХХ століття у роботі І. Звєрєва та В. Максимової. Інтеграція у навчальному процесі неможлива без інтеграції змісту освіти, яка, в свою чергу, забезпечується інтеграцією змісту навчальних дисциплін. У навчанні інтеграція реалізується злиттям у єдиному синтезованому курсі (темі, розділі програми) елементів різних навчальних дисциплін, наукових понять, методів, комплексуванням основ наук у розкритті міжпредметних проблем [2].
Поняттяпедагогічної інтеграції,як різновидунауковоїінтеграціїврамкахпедагогічної теоріїіпрактики, В. Левченко визначає якнаукове поняттяпедагогіки, що виражаєнайбільш загальні властивостітазв'язки явищпедагогічної дійсності,які, з одного боку, вказуютьнапевний класпедагогічних явищ і фактів, азіншого боку – визначаютьпредметпедагогіки [3]. Говорять також про інтеграційні технології в педагогіці, маючи на увазі дидактичні системи, які забезпечують інтеграцію різнопредметних знань і вмінь, різних видів діяльності на рівні інтегрованих курсів, навчальних тем, навчальних проблем та інших форм організації навчання [1, с. 74].
Під педагогічною інтеграцією розуміємо цілісність педагогічного процесу. Проте педагогічна інтеграція, як цілісність педагогічного процесу, розглядається в умовах української системи професійної освіти переважно у відповідності з цілями і рівнем розвитку національної культури освіти і меншою мірою у відповідності до досвіду світової культури освіти, міжкультурної взаємодії фахівців немовного профілю.
Даний підхіддозволяє розглядати педагогічнуінтеграціюстосовно окремихзмістовно-предметнихрівнів, форм,видівдіяльностівикладача. Отже, педагогічнаінтеграціявсамому широкомузначенніслова – цепроцесірезультатрозвитку, становлення та формуваннябагатовимірноїлюдської цілісностівумовахздійсненняінтегративно-педагогічної діяльності. Прицьомурозвиток – цепроцеспоступальноїзмінифізичних,душевнихідуховнихвластивостейлюдини, тобто вихідїїнапринципово новий рівеньцілісності.Становлення – виникнення фізичних, душевнихідуховнихновоутвореньв людині. Формування –набуттяфізичними, душевнимиідуховниминовоутвореннямивідносної стійкості, визначеностій завершеності. [4, с. 13].
Рішення цієї проблеми може бути знайдено за допомогою реалізації технології міжкультурної педагогічної інтеграції фахівців немовного профілю. Виховна, освітня та розвивальна цілі навчання іноземної мови виступають як один з провідних факторів, що визначають технологію міжкультурної педагогічної інтеграції в умовах немовного вузу в рамках міжнародного або європейського освітнього простору. У цьому плані головну роль грають "соціокультурний" (В. Сафонова, І. Халєєва та ін) і "комунікативний" (Ю. Пассов, О. Соловова та ін) підходи, які дозволяють створювати умови кроскультурного освітнього простору, що сприяють адаптації фахівців в умовах немовного вузу в зарубіжній педагогічній системі, в рамках цілісного педагогічного процесу і наукової діяльності за кордоном.
Аналіз теорії підготовки викладачів вищої школи, технологій і методик підготовки фахівців в умовах немовного вузу до наукової і педагогічної діяльності дозволяє виявити закономірності підготовки фахівців, які не мають базової психолого-педагогічної освіти. Слід зазначити, що в сучасній педагогіці більш розроблені технології підготовки фахівців різних профілів до наукової та педагогічної практики в умовах національної освіти.
Існуючі технології враховують, як правило, систему концептуально значущих ідей, практику вітчизняної науки і педагогіки як науки, а також методи і засоби навчання, які гарантують ефективність, якість навчання в умовах національної освіти. Однак, більш важливим є відтворення вітчизняних технологій і методик навчання, наукових досягнень в умовах міжнародного або європейського освітнього простору. Останні для фахівців в умовах немовного вузу становлять проблему, оскільки інтеграція вітчизняних наукових і педагогічних здобутків у міжнародний освітній простір передбачає вивчення теорії і практики світової (європейської) освіти. Тут процес взаємного пристосування і об'єднання національних педагогічних систем, наукових теорій та практик має міжкультурний характер.
Отже, необхідність розробки міжкультурної педагогічної інтеграції в системі післявузівської професійної освіти обумовлена потребами фахівців (технічного, соціально-економічного та гуманітарного профілів) в організації цілісного педагогічного процесу і наукової роботи в умовах міжнародного (європейського) освітнього простору. Міжкультурна педагогічна інтеграція є дидактичною системою, що включає сукупність взаємопов'язаних принципів, засобів і методів навчання, що гарантує формування особистості із заданими якостями при її наступному відтворенні. Де заданими якостями особистості фахівця в умовах немовного вузу є: а) готовність до міжкультурної педагогічної інтеграції; б) готовність до міжкультурної науково-педагогічної діяльності; в) готовність до науково-педагогічної комунікації під час вивчення іноземної мови. Педагогічний процес в рамках міжнародного (європейського) освітнього простору має бути міжкультурним, що є актуальним для фахівців немовного профілю в умовах соціокультурної взаємодії.
Література:
1. Дичківська І.М. Інноваційні педагогічні технології: Навч. посіб./ І.М. Дичківська. – К.: Академвидав, 2004. – 352 с.
2. Зверев И.Д., Максимова В.Н. Межпредметные связи всовременной школе / И.Д.Зверев, В.Н. Максимова. − М.: Педагогика, 1981. − 160 с.
3. Левченко В.В. Интегрированный подход к психолого-педагогической подготовкеспециалистов: монография / В.В. Левченко. – М.: Изд-во МПСИ, 2007. – 287 с.
4. Пузанкова Е.Н., Бочкова Н.В. Современная педагогическая интеграция, ее характеристики/ Е.Н. Пузанкова, Н.В. Бочкова // Образование и общество. – 2009. – № 1. – С. 9-13.