Усікова Л. О. ОСНОВНІ АСПЕКТИ ВНУТРІШНЬОЇ АУДИТОРСЬКОЇ ІПОТЕЧНОЇ УГОДИ

Усікова Леся Олександрівна

Юрист ПАО «ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ БАНК РОЗВИТКУ»

ОСНОВНІ АСПЕКТИ ВНУТРІШНЬОЇ АУДИТОРСЬКОЇ ІПОТЕЧНОЇ УГОДИ

З початком нового року вступило в дію декілька норм по супроводженню нерухомого майна, а саме про його придбання, реєстрацію, обтяження, арешти та таке інше. Основна новела є в тому, що тепер право на нерухомість виникає з моменту реєстрації такого права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. До цього право власності набуте за договором виникало з часу реєстрації в БТІ [1].

Процедура кредитування на придбанні нерухомості та іпотеки набула суттєвих змін. При проведенні внутрішної аудиторської в комерційному банку перевірки потрібно акцентувати увагу на деякі інші аспекти. Перевірка аудиторами кредитної справи йде по процедурі видання кредиту встановленої діючим законодавством та внутрішними інструкціями банку, а семе:

Для прийняття рішення кредитним комітетом клієнт надає в банк такі документи на нерухомість:

 • документи, що підтверджують право власності на будинок (договір купівлі-продажу, дарування, міни, свідоцтво про право власності на земельну ділянку;

 • віти яг про реєстрацію права власності в БТІ, якщо право власності виникло до 01.01.2013 р., або витяг з державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, якщо право власності виникло після 01.01.2013 р.[2][3];

 • технічний паспорт на будинок.

Інші документи необхідні для прийняття в забезпечення будинку та земельної ділянки в банк можуть бути зазначенні в юридичному висновку. Відділ оцінки заставного майна також повен додати свій висновок, в якому повинна бути інформація щодо наявності або відсутності самочинного перепланування (тобто чи відповідає планування нерухомого майна технічному паспорту)

Після прийняття позитивного рішення про надання кредиту на придбання будинку та земельної ділянки, укладання іпотечного договору проходить у нотаріуса:

 • клієнт на угоду додатково надає такі документи: єкспертно-грошова оцінка земельної ділянки, яка відчужується та передається в іпотеку, витяг з Державного земельного кадастра з зазначенням площі, кадастрового номеру земельної ділянки, інформації про відсутність (наявність) обтяжень (обмежень) на земельну ділянку [4];

 • у разі якщо право власності на нерухоме майно (будинок та земельну ділянку) виникло до 01.01.2013р., нотаріус реєструє право власності продавця на нерухоме майно (будинок та земельну ділянку) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно [5];

 • нотаріус перевіряє продавця, покупця та нерухомість, яка буде придбана та передана в іпотеку , на наявність обтяжень та надає інформацію з державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна [5];

 • при відсутності обтяжень, укладається (підписується) договір купівлі-продажу будинку та земельної ділянки;

 • нотаріус реєструє право власності на придбане нерухоме майно за покупцем (позичальником) в Державному реєстрі прав на нерухоме майно;

 • нотаріус перевіряє обтяження на покупця (іпотекодавця) та нерухомість, яка передається в іпотеку та надає інформацію з державного реєстру іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна;

 • укладається договір іпотеки [5];

 • на підставі наданих іпотекодержателем заяв, нотаріус реєструє іпотеку та обтяження (заборону) в Державному реєстрі прав на нерухоме майно та надає банку і іпотекодавцю копії витягів про реєстрацію цих обтяжень.

Витяг із Державного земельного кадастру про земельну ділянку може бути виданий будь-яким Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, незалежно від території дії його повноважень та нотаріусами, при здійсненні нотаріальних дій, за умови отримання нотаріусами доступу в Державний земельний кадастр[6].

Після укладення договору купівлі-продажу, реєстрації земельної ділянки в Державному реєстрі права власності на нерухоме майно, договір купівлі-продажу земельної ділянці підлягає реєстрації в Державному земельному кадастрі.

Література:

 1. Марина Саенко. Нові правила реєстрації прав на нерухоме майно: перші враження з фронту» // Закон і бізнес.- 2013-№5-(1095).

 2. Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень: Закон України від 01.07.2004 // Відомості Верховної Ради України. – 2004.-№51.- Ст.45.

 3. Постанова КМУ від 08.12.2010р.№ 1017 «Про ідентифікацію об’єктів нерухомого майна для державної реєстрації прав на них»

 4. Постанова КМУ від 22.06.2011№703 «Про затвердження порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно»

 5. Постанова КМУ від 26.10.2011 р. №1141 « Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно»

 6. Постанова КМУ від 22.02.2012 року №118 «Про інформаційну взаємодію органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, та органу державної реєстрації прав»

Tags:

Site search

Конференции

Please publish modules in offcanvas position.