Бойко А. О., Бугай Н. В. ПРОЕКТ ВІДКРИТТЯ АВТОСЕРВІСУ «АВТО-ПЛЮС»

Бойко Андрій Олександрович, Бугай Наталія Володимирівна

Черкаський державний технологічний університет, Україна, Черкаси

ПРОЕКТ ВІДКРИТТЯ АВТОСЕРВІСУ «АВТО-ПЛЮС»

 

Автосервіс у всьому світі виконує роль підтримки продажів нових автомобілів та є основним замовником запасних частин до них. В Україні цей вид діяльності – на особливому місці: надто великий парк старих автомобілів, які часто потребують ремонту. За даними деяких аналітиків, частка автосервісу в загальному обороті вітчизняного автомобільного бізнесу становить близько 50%, решту ділять між собою торгівля запчастинами, новими автомобілями та «заїждженими». Як вважають експерти, Україна незабаром може вкритися «кладовищами» старих авто, а їх утилізація – стати високорентабельною справою, що створить 10-50 тис. робочих місць.

У Україні зареєстровано більше 10 млн. транспортних засобів. Згідно статистиці продажів, за липень місяць 2011 року продано 18820 тис. нових автомобілів, що на 31.5% більше, ніж в цього ж місяця в минулому році. Український ринок нових авто вийшов на 7-е місце ще в серпні 2007, коли був зафіксований черговий ривок продажів нових автомобілів. У 2012 році український ринок може досягти 810 тис. автомобілів, чого буде явно мало, щоб увійти до «п'ятірки».

Український ринок буде таким, що росте ще декілька років підряд, до тих пір, поки рівень автомобілізації не досягне показника хоч би в 500 авто на 1000 жителів (зараз це 158 авто на 1000 чоловік). Проте, із зростанням автомобільного ринку існує значна проблема по обслуговуванню парку, що росте. Забезпеченість станціями технічного обслуговування автомобілів в Україні досягає 50-60% від загальної потреби. В Україні більше 5000 різних СТО, 95% з яких не можуть гарантувати повноту і якість виконуваних робіт, наявність автозапчастин і обґрунтувати вартість своїх послуг. Як правило, це автомийка, шиномонтажні ділянки, пункти заміни масла і виконання деяких слюсарних робіт по ходовій. Вельми рідкісні СТО з об'єктивним контролем кутів установки коліс або гальм. Адже це найважливіші для безпеки системи. На Україні налічується більше 15 СТО, здатних відремонтувати паливну апаратуру дизельного двигуна з гарантією, при тому, що кожен 5-й автомобіль – дизельний.

Причинами такої ситуації є: відсутність сучасного ремонтного і діагностичного устаткування і інструментів, недостатня кваліфікація персоналу і його технічна підготовка, відсутність надійного постачальника і повного асортименту автозапчастин. На думку Е. Дьяченко представника «Боні авто сервіс», ринок послуг з обслуговування автомобілів насититься не раніше ніж через 4-6 років. І для вирішення серйозних питань якісного обслуговування підприємствам автосервісу потрібний надійний і компетентний партнер.

У Росії ситуація із СТО також в тривожному стані, оскільки на одне СТО доводиться 3 800 автомобілів. Зараз стоїть завдання збільшити кількість СТО, щоб на кожну 1000 машин доводилося в середньому хоч би 1,5 сервісу, як в Європі. У Росії зараз близько 7 800 автосервісів, в Москві їх налічується 2 500. Середній оборот одного автосервісу складає 125 000 $/міс. Темпи зростання ринку в грошовому виразі складають в середньому – 20% в рік. Найбільшу частку в структурі ринку технічного обслуговування автомобілів займають незалежні автосервіси, їх частка складає близько 60%. Далі йдуть авторизовані техцентри з часткою в 25%. Найменше представлені на ринку індивідуальні майстерні, чия частка складає близько 15%.

Привабливість автомобільного бізнесу для підприємців зумовлена все ще порівняно високим попитом, який не знижується навіть в умовах скромної платоспроможності населення, та сталим приростом парку транспортних засобів. Організація невеликого підприємства автосервісу, яке не претендує на надзвичайну якість послуг, не потребує, відповідно, і великих капіталовкладень, нових дорогих технологій, висококваліфікованих кадрів. А щоденне надходження готівки при незначних виробничих витратах дозволяє досить швидко повернути початкові витрати [1]. Ринок автосервісних послуг привабливий також різноманітністю сегментів. Станції у «сусідніх» сегментах майже не конкурують між собою, тому загальна конкуренція в автосервісі слабша, аніж в інших галузях авто бізнесу.

Український автосервіс лише народжується, але попит на його послуги швидко зростає. При цьому багато водіїв незадоволені обслуговуванням, термінами і якістю ремонту. Плюс довгі черги, які можна побачити на станціях технічного обслуговування (СТО). За якістю обслуговування в цьому секторі ми сильно поступаємося Європі, де автосервіс давно став величезною індустрією, що стабільно працює. Проте в динаміці розвитку Україна сьогодні навіть випереджає Захід. І відбувається це завдяки значному щорічному приросту автомобільного парку, разом з яким зростає і попит на автосервіс.

Закордонні дилери зазвичай отримують більше прибутку на обслуговуванні автомобілів, аніж на їхньому продажу. Цього не можна сказати про їхніх українських колег. Річ у тім, що повноцінний фірмовий сервіс має забезпечити кілька функцій: передпродажну підготовку нових машин, планове технічне обслуговування (зміну масла, фільтрів тощо), якісний гарантійний ремонт (у разі поломки протягом одного-трьох років гарантійного періоду), а також діагностика й ремонт автомобілів, коли закінчиться гарантія.

Однак високий рівень продажу нових автомобілів, який відзначають в Україні за останні кілька років, сприяє повному завантаженню дилерських СТО переважно лише з кількох операцій – передпродажної підготовки, гарантійного ремонту та планового техобслуговування (ТО). При цьому клієнт платить лише за планове ТО, котре через простоту виконуваних операцій коштує порівняно недорого.

«Передпродаж» й гарантійний ремонт безкоштовні для власника автомобіля, але не приносять ніякого прибутку СТО. Більш прибутковими роботами для фірмового СТО могли б стати діагностика та складний ремонт автомобілів, для яких у них є потрібне спеціальне обладнання та спеціалісти. Але розвитку цих послуг перешкоджає велика завантаженість фірмових станцій, а також висока вартість робіт на такій СТО.

Сьогодні, щоб відвідати СТО, зазвичай треба записуватися за кілька днів до візиту, що неприйнятно для зайнятої людини, котра не мислить себе без автомобіля. Тому найактивніші споживачі послуг СТО (власники іномарок, вік яких до п'яти років) звертаються не на фірмові станції, а на приватні універсальні, чимало з яких не можуть гарантувати високої якості робіт через відсутність потрібного обладнання, досвіду й знань персоналу.

Адже якщо «оригінальні СТО» роблять акцент на продаж, а маленькі одиничні приватні СТО «живуть сьогоднішнім днем», то комплексні станції технічного обслуговування працюють на майбутнє свого бізнесу, підлаштовуючись під умови ринку й у дечому обходячи конкурентів. Хоча про справжню конкуренцію можна буде говорити тоді, коли вільні ніші на ринку заповняться, і піде боротьба за споживача. Наразі ж дефіциту клієнтів у СТО немає.

Таким чином, ринок фірмових СТО сьогодні не встигає за зростанням споживачів і тому потребує якнайшвидшого розвитку. Вже сьогодні більшість столичних дилерів іномарок будують фірмові СТО на обох берегах Дніпра, а то й у кожному районі міста. Крім того, деякі фірмові СТО починають спеціалізуватися на ремонті не найновіших машин, установлюючи прийнятніші ціни на послуги й використовуючи доступніші запчастини.

Проте з кожним роком, у міру зростання ринку й технічної складності автомобілів, професіоналізм і чітка спеціалізація техстанції стає дедалі більш затребуваною українськими автовласниками. А незатребувану частину ринку займуть підприємці, котрі вже сьогодні розвиватимуть професійний фірмовий сервіс.

Мета інвестиційного процесу запуску станції сервісного обслуговування автомобілів – спланувати, спроектувати, розрахувати з метою отримання прибутку та подальшим розширенням [2].

Мета проекту відкриття автосервісу «Авто-плюс»: відкрити станцію технічного обслуговування, яка буде пропонувати повний комплекс профілактичного обслуговування і ремонту автомобілів і мати прибуток від цієї діяльності.

Класифікація проекту відкриття автосервісу «Авто-плюс» за різними ознаками [3, 4]:

За масштабом проект малий.

За метою та характером діяльності проект комерційний.

За складністю – монопроект.

За характером та сферою діяльності проект в сфері надання послуг.

За ступенем складності проект складний.

За тривалістю проект короткостроковий.

Станція технічного обслуговування «Авто-плюс» призначена для надання послуг по:

- технічному обслуговуванню і ремонту трансмісії і ходової частини;

- технічному обслуговуванню і поточному ремонту агрегатів трансмісії та ходової частини автомобілів;

- продаж запасних частин і експлуатаційних матеріалів.

Продуктом проекту є створене підприємство - станція технічного обслуговування «Авто-плюс» в м. Черкаси з відремонтованим приміщенням, новим сучасним обладнанням, засобами вимірювальної техніки та підібраним кваліфікованим персоналом – начальником, механіками, діагностами.

 

Література:

1. Верба В.А., Загородніх О.А. Проектний аналіз: Підручник. – К.: КНЕУ, 2000. – 322 с.

2. Яковенко О.В., Попов Ю.И., Управление проектами. – Инфра-М, 2005. – 208 с.

3. Гриньов А.В., Дмитрієв І.А., Бікулова Д.У., Дедідова Т.В., Шершенюк О.М. Проектний менеджмент: Навч. Посібник. – Х.: Вид-во ХНАДУ, 2006. – 224 с.

4. Тян Р. Б. Управління проектами. — К.: Центр навчальної літератури, 2003. — 222с.

Site search

Конференции

Please publish modules in offcanvas position.